Leczenie kanałowe – Endodoncja

leczenie kanałowe gliwiceEndodoncja – czym jest?

Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmująca się leczeniem kanałowym zębów. Leczenie kanałowe to wyzwanie dla lekarza stomatologa. Wymaga ono staranności, doświadczenia w tej dziedzinie oraz nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu. Obecnie dysponujemy wiedzą i możliwościami technicznymi, które pozwalają na osiągnięcie najwyższego poziomu leczenia.

Leczenie kanałowe w najogólniejszym zarysie polega na usunięciu zainfekowanej chorobowo miazgi z systemu kanałów korzeniowych. Następnie poszerza się kanały i nadaje im odpowiedni kształt za pomocą specjalnych pilników ręcznych i maszynowych. Kolejnym ważnym krokiem jest przepłukanie kanałów korzeniowych płynami, które usuwają bakterie i oczyszczają ząb z resztek miazgi. Dokładna dezynfekcja systemu kanałów korzeniowych jest podstawą osiągnięcia dobrych rezultatów leczenia. W trakcie zabiegu wielokrotnie sprawdza się długość kanałów używając elektronicznego urządzenia zwanego endometrem, dzięki czemu dokładnie wiemy, gdzie należy zakończyć opracowanie kanału.

Przełomem w leczeniu endodontycznym stało się wprowadzenie do stomatologii mikroskopu zabiegowego. Dysponując 25-krotnym powiększeniem jesteśmy w stanie dokładniej obejrzeć leczone kanały, precyzyjnie je oczyścić, odszukać kanały dodatkowe, bezpiecznie usunąć z nich ewentualne przeszkody jak np.: złamane narzędzia. To co do niedawna było poza zasięgiem wzroku jest już obecnie widoczne. Dzięki temu leczenie stało się nie tylko wygodniejsze, ale także bezpieczniejsze.

W naszym gabinecie korzystamy z mikroskopu Leica M320 skonstruowanego specjalnie dla lekarzy stomatologów.

Wysoka skuteczność leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe w powiększeniu mikroskopowym to zabieg wymagający precyzji, dużego nakładu czasu i pracy. Zabieg ten ze względu na nakład pracy jak i koszty zabiegowe nie należy do tanich procedur. Daje jednak możliwość uratowania własnego zęba i uniknięcia wykonania wielokrotnie droższych procedur protetycznych czy implantologicznych.

W trakcie leczenia wykonujemy kilka zdjęć Rtg, które obrazują jego przebieg, a w końcu potwierdzają prawidłowość wykonanego zabiegu.

W naszym gabinecie leczenie kanałowe wykonywane jest przy użyciu urządzenia Endo Pilot Comfort Plus niemieckiego producenta. Endo Pilot Comfort Plus umożliwia lekarzowi wykonanie w sposób skuteczny
i bezpieczny wszystkich etapów leczenia kanałowego, od opracowania kanałów po końcowe wypełnienie termoplastyczne. Wszystkie niezbędne narzędzia pracy, które zostały opracowane wg najnowszych wymagań endodontycznych, są połączone w kompaktowym urządzeniu Endo Pilot (All-in-one). Oznacza to, że wszystkie etapy leczenia kanałowego mogą być wykonane za pomocą tego jednego urządzenia.

Po oczyszczeniu i opracowaniu kanały korzeniowe należy szczelnie wypełnić, by nie doszło do ponownej infekcji.

Bezpośrednio przed wypełnieniem kanałów do ich wnętrza aplikowany jest nowoczesny preparat Nanocare Plus. Produkt ten zawiera w swoim składzie nanocząsteczki srebra i złota, które chronią ząb przed powtórną infekcją. Nanocząsteczki wykazują silne właściwości przeciwbakteryjne i są skuteczne w 99,9% patogenów odpowiedzialnych za zakażenia w stomatologii.

Po zakończonym leczeniu kanałowym konieczne jest trwałe odbudowanie zęba z osadzeniem wkładu, który wzmocni odbudowę.