Diagnostyka próchnicy laserem

Jesteśmy dumni, że możemy zaprosić Państwa na przegląd uzębienia przy użyciu laserowego urządzenia Vista Cam iX. Aby zaoszczędzić naszym pacjentom stresu i bólu oraz jak najwcześniej zahamować niszczące działanie próchnicy wyposażyliśmy nasz gabinet w nowoczesne urządzenie do diagnostyki próchnicy Vista Cam iX. Urządzenie jest pomocne przy rejestracji nawet najmniejszych zmian próchnicowych, pozwala na wyznaczenie granicy pomiędzy tkanką zdrową zęba a zmienioną chorobowo.

Vista Cam iX – dlaczego warto

Vista Cam iX to idealny system do wczesnego wykrywania próchnicy, który został wyróżniony znanymi nagrodami: IF Product Design Award 2011 oraz Red Dot Design Award 2011

Zalety:

  • urządzenie może być stosowane bez ograniczeń u wszystkich pacjentów, również u kobiet w ciąży i dzieci (metoda małoinwazyjna);
  • badanie trwa krótko i jest bezbolesne;
  • urządzenie tworzy obrazy przypominające jakością obrazy rentgenowskie, ale bez promieni rtg;
  • możliwe jest wykrycie próchnicy wtórnej, wokół wypełnień oraz pęknięć szkliwa;
  • skuteczność badania 90%;
  • program komputerowy dostarczony z kamerą pozwala na przetwarzanie obrazu tak, by dokonać oceny głębokości zmian próchnicowych.
  • obraz jest dostępny natychmiast na monitorze obok fotela
  • pacjent jest na bieżąco informowany jak należy interpretować wyniki badania
  • obrazy są zapisywane w programie komputerowym urządzenia, co pozwala na porównanie „miejsc wątpliwych” podczas kolejnych wizyt kontrolnych

Vista Cam iX – jak to działa?

Vista Cam iX to urządzenie laserowe, którego działanie polega na wysyłaniu promieni w kierunku zęba. Pod wpływem światła lasera w tkankach zmienionych próchnicowo zachodzi zjawisko fluorescencji. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć próchnicę, zanim pojawi się ubytek.

Urządzenie posiada dwie głowice do wykrywania próchnicy : PROOF i PROXI.

KOŃCÓWKA PROXI – do wykrywania tzw. próchnicy ukrytej, na powierzchniach stycznych zębów. Obraz z tej głowicy jest czarno-biały, z różnym natężeniem szarości.

Światło podczerwone prześwietla ząb. W zależności od przepuszczalności światła w tkankach zęba, powstaje mniej lub więcej odbitego światła podczerwonego, przez co obraz jest jaśniejszy lub ciemniejszy.

Zdrowe szkliwo charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością, powstaje mniej odbitego światła podczerwonego. Na obrazie z badania będzie więc ciemniejsze.

Miejsca gdzie występuje próchnica zdrowe szkliwo na obrazie z badania będzie jaśniejsze. Niska przepuszczalność tkanek zmienionych chorobowo sprawia, że powstaje więcej odbitego światła podczerwonego.

KOŃCÓWKA PROOF – do wykrywania próchnicy na powierzchniach zgryzowych i gładkich zęba.

Obraz z tej końcówki jest kolorowy.

 

 

 

 

 

 

 

Wysokoenergetyczne światło pobudza twarde tkanki zęba (szkliwo, zębinę) oraz produkty przemiany bakterii (porfirynę) do fluorescencji.

W wyniku zjawiska fluorescencji zdrowe szkliwo zęba świeci na zielono, a zmiany wywołane przez bakterie (próchnica, płytka nazębna) na czerwono. Program dostarczony wraz z kamera pozwala na przetwarzanie danych tak, aby dokonać oceny głębokości ubytku.

Wartości, cyfry przypisane zmianom próchnicowym pozwalają na dokładną ocenę stopnia zaawansowania próchnicy:

0 – 1 zdrowe szkliwo;
1 – 1,5 początkowa próchnica szkliwa (kolor niebieski);
1,5 – 2 głęboka próchnica szkliwa, do granicy szkliwno-zębinowej (kolor czerwony);
2 – 2,5 próchnica zębiny (kolor pomarańczowy);
2,2 – 3 próchnica głęboka (kolor żółty).

Wcześnie zdiagnozowana próchnica może być leczona metodami nieinwazyjnymi. Stąd tak ważne są wizyty kontrolne, które pozwolą wykryć próchnicę we wczesnym stadium. W naszym gabinecie proponujemy pacjentom leczenie próchnicy początkowej preparatem ICON.