Stomatologia zachowawcza – licówki kompozytowe

licówki kompozytoweLicówki kompozytowe w stomatologii zachowawczej

– Estetyczna odbudowa zniszczonych zębów;

– Poprawa kształtu i koloru zębów za pomocą licówek;

– Odbudowa złamanych koron zębów przy użyciu wkładów koronowo-korzeniowych z włókna szklanego.

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to jedna z kluczowych kwestii, bo umożliwia utrzymanie uzębienia w dobrym stanie pomimo tego, że jego struktura została częściowo naruszona, np. na skutek działania czynników mechanicznych. Odbudowa zęba, usunięcie przebarwień, likwidacja próchnicy, mocowanie licówki – to zabiegi, które pozwalają na zachowanie zdrowych zębów na lata.

Licówki kompozytowe

Do wypełnienia ubytków i odbudowy koron zębów używamy materiałów kompozytowych wiodących firm. Ma to na celu zapewnienie najwyższej jakości świadczonych usług. Również licówka, którą przykleja się na zęby, maskując różne defekty, jest bardzo dobrej jakości i wygląda naturalnie.

Włókna szklane w stomatologii

Włókno szklane jest materiałem, który odnosi sukces w wielu dziedzinach stomatologicznych. Znajduje ono zastosowanie między innymi w stomatologii odtwórczej, protetyce, ortodoncji i periodontologii.

Włókno szklane umożliwia trwałe, minimalnie inwazyjne rozwiązania problemów stomatologicznych.Jednym z głównych zastosowań włókien szklanych są wkłady koronowo – korzeniowe. Są to elementy, dzięki którym można odbudować bardzo zniszczone zęby martwe (po uprzednim wyleczeniu kanałowym zęba). Do tego celu lekarz może użyć specjalnych włókien formowalnych lub skorzystać z gotowych wkładów korzeniowych w kształcie sztyftu wprowadzanego do kanału zęba. Tego typu wkłady występują w różnych rozmiarach i dają nam możliwość odbudowy kikuta zęba na jednej wizycie. Tak uratowany i wzmocniony ząb możemy odbudować estetycznie materiałem kompozytowym lub może stanowić bazę pod koronę protetyczną.

Wskazaniem do zastosowania wkładów z włókna szklanego w zębach przednich leczonych endodontycznie jest utrata dwóch lub więcej powierzchni zęba. Zęby przedtrzonowe i trzonowe wymagają zastosowania nakładu pokrywającego guzki zęba też wzmocnionego włóknem szklanym (zapobiega to w przyszłości odłamaniu osłabionej podczas leczenia kanałowego korony zęba).

Szybkość pracy i walory estetyczne tak wykonanej odbudowy daje pacjentowi poczucie komfortu. Najnowsza generacja włókien stomatologicznych to włókno formowalne, poliaramidowe ( z wyższą wytrzymałością na zrywanie o 80%). Może ono być wykorzystane przy odbudowie korony zęba w trudnych warunkach zwarciowych (bruksizm).
Włókno szklane używane jest również do szynowania zębów paradontalnych oraz do unieruchomienia zębów rozchwianych po urazach.

Szynowanie jest zabiegiem polegającym na połączeniu i zblokowaniu ze sobą zębów. Czasami przeprowadzenie takiego zabiegu ratuje pacjenta przed ich zbyt wczesną utratą.

Icon

Bakterie powodujące próchnicę wytwarzają kwasy, które rozpuszczają i wypłukują minerały z twardych tkanek zęba. Szkliwo staje się porowate i kruche, to w konsekwencji prowadzi do powstanie ubytku próchnicowego. We współczesnej stomatologii, coraz więcej uwagi poświęcamy wczesnemu wykrywaniu i zapobieganiu próchnicy. Wcześnie wykryta próchnica może być leczona bez użycia wiertła, przy użyciu infiltranta Icon. Jest to żywica o bardzo płynnej strukturze. Zasada działania infiltracji jest prosta i bezbolesna. Po wytrawieniu zmienionego chorobowo szkliwa, nakładany jest infiltrant. Siły kapilarne wciągają w głąb porowatego szkliwa infiltrant, który następnie jest utwardzany światłem. Icon zalewa, wypełnia i zamyka w ten sposób pory i kanaliki w odwapnionym szkliwie. Następuje zatrzymanie próchnicy w jej wczesnym stadium. Szkliwo poddane infiltracji ma właściwości mechaniczne zdrowego szkliwa. Infiltrowane zęby na początku są jaśniejsze, z czasem następuje stopniowe nawadnianie tkanek oraz dopasowanie do naturalnego koloru zęba. Ostateczny i stabilny efekt kosmetyczny widać po 1-5 tygodniach po zabiegu infiltracji. Przy użyciu preparatu Icon możemy leczyć próchnicę początkową na powierzchniach gładkich zębów, jak również na powierzchniach stycznych.

Pierwszym sygnałem próchnicy początkowej na gładkich powierzchniach są kredowo – białe, żółte lub brązowe plamki zaburzające estetykę zębów. Białe plamy na zębach powstają również bardzo często jako powikłanie po leczeniu ortodontycznym z zastosowaniem zamków ortodontycznych.

Próchnica na powierzchniach stycznych, w miejscach trudno dostępnych, nawet jeśli jest to bardzo małe ognisko próchnicze i nawet przy bardzo oszczędnym opracowaniu przy użyciu wiertła wymaga usunięcia znacznej ilości zdrowej tkanki zęba na powierzchni żującej aby zyskać dostęp do miejsca zmienionego chorobowo.

W obu wyżej opisanych przypadkach (sytuacjach) możemy oszczędzić twarde tkanki zęba i nie preparować ubytku, wykorzystując żywicę Icon. Jest jednak jeden warunek, musi być dostatecznie wcześnie wykryta. W naszym gabinecie jest to możliwe przy użyciu laserowego urządzenia do detekcji próchnicy Vista Cam iX lub radiowizjografii komputerowej.

Zadbaj o zęby dzieci

Zęby mleczne, z uwagi na ich specyficzną budowę, są szczególnie podatne na próchnicę. Wszystkie zabiegi u dzieci mogą być wykonywane w znieczuleniu lub sedacji wziewnej podtlenkiem azotu. Czytaj więcej…

Do wypełnienia zębów mlecznych dziecko może wybrać kolor wypełnienia.

Na zakończenie wizyty każde dziecko wybiera prezent z „magicznego kuferka”.

Jeżeli chcesz przeczytać o materiałach bioaktywnych, znajdziesz je tutaj.