Protetyka

Protetyka dentystyczna – gabinet Vita Dent

Jeśli rozważają Państwo noszenie protezy zębowej to zapraszamy do naszej placówki. Protetyka w naszym gabinecie zajmuje szczególne miejsce. Braki w uzębieniu to nie tylko problem natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Nowoczesne protezy zębowe wykonane w naszym gabinecie wyglądają bardzo naturalnie.

Vita-dent współpracuje z doświadczonymi technikami. Bardzo dużą wagę przywiązujemy do estetyki wykonywanych prac protetycznych.

Gwarantujemy indywidualne podejście do pacjenta i każdej pracy protetycznej. Wykonujemy:

  • Protezy częściowe oraz całkowite
  • Protezy natychmiastowe
  • Protezy stałe i ruchome

Rodzaje protez

  • Protezy natychmiastowe

Są uzupełnieniem, które zakładamy pacjentowi bezpośrednio po usunięciu zębów. Zatem projektowanie i wykonanie protezy następuje jeszcze przed usunięciem zębów.

Protetyka stomatologiczna Vita Dent

Proteza natychmiastowa zapewnia w pierwszym okresie prawidłowe gojenie zębodołów i dziąseł. Umożliwia normalne odżywianie oraz zapewnia estetyczny wygląd, zwłaszcza po ekstrakcji zębów przednich.

I chociaż proteza taka, wskutek zmiany kształtu dziąsła po wygojeniu wymaga podścielenia, a czasem nawet całkowitej wymiany, to korzyści wynikające z jej zastosowania są bardzo ważne.

  • Protezy szkieletowe

Są uzupełnieniami ruchomymi, wykonanymi z metalu i akrylu. Są to tzw. protezy ozębnowe, które pozwalają zachować zęby pacjenta na długie lata. Metalowe klamry w tych protezach można zastąpić precyzyjnymi elementami retencyjnymi (PER), jak zasuwy czy zatrzaski.

Protezy szkieletowe bezklamrowe charakteryzują się doskonałą estetyką oraz stabilnością na podłożu, która daje pacjentowi komfort spożywania gęstych, lepkich pokarmów bez obawy niezamierzonego ściągnięcia protezy.

Mocowanie protezy przypomina zapinanie napy i jest łatwe dla pacjenta.

  • Protezy acetalowe

Protezy szkieletowe acetalowe są alternatywą dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu. Wykonane są z acetalu – materiału termoplastycznego odpornego na zginanie, dzięki temu są bardziej elastyczne. Idealne dla osób z alergią na metale – klamry utrzymujące w klasycznej protezie szkieletowej wykonane są z metalu. W protezie acetalowej estetyczne klamry wykonane są z acetalu w kolorze zęba.

Proteza acetalowa polecana jest dla pacjentów nietolerujących obecności metalu w jamie ustnej. Są bezproblemowo akceptowane przez pacjentów.

  • Korony i mosty porcelanowe

Są uzupełnieniami bardzo estetycznymi, trwałymi, zapewniającymi duży komfort użytkowania.

Korona porcelanowa jest stałym uzupełnieniem protetycznym, które wygląda jak naturalna korona
Istnieją dwa rodzaje koron porcelanowych: korony porcelanowe na podbudowie metalowej (w formie cienkiej czapeczki) oraz pełnoceramiczne.
Korony porcelanowe na podbudowie metalowej są bardziej trwałe.
Do założenia koron niezbędne jest oszlifowanie zęba. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i jest on całkowicie bezbolesny.
Korona zostaje trwale osadzona na zębie przy pomocy cementu.

Most jest stałym uzupełnieniem protetycznym, które pozwala uzupełnić braki zębowe dzięki wykorzystaniu sąsiednich zębów.

Do założenia mostów niezbędne jest oszlifowanie zębów filarowych sąsiadujących z brakiem. Mosty podobnie jak korony są cementowane na zębach pacjenta.

Choroba okluzyjna

Okluzja to właściwa relacja miedzy zębami szczęki i żuchwy, uwzględniająca prawidłowe położenie stawu skroniowo żuchwowego.

O chorobie okluzyjnej mówimy gdy występują nieprawidłowe kontakty górnych i dolnych partii zębów.

Taka sytuacja powoduje zmiany w stawie skroniowo żuchwowym oraz zniszczenie, starcie zębów. Zaburzenie okluzji to niestety coraz częściej diagnozowana choroba stomatologiczna.

Jeśli już stwierdzamy nieprawidłowości okluzyjne wówczas niezbędne jest podjęcie szybkiego leczenia.

Podstawą terapii jest wyeliminowanie przyczyn schorzenia, doprowadzenie do prawidłowych funkcji stawów skroniowo żuchwowych oraz estetyczna odbudowa zębów, np. koronami porcelanowymi.

Bruksizm

Jest to patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki.

Występuje przeważnie w nocy. Bruksizm zaliczany jest do zaburzeń snu, tzw. parasomni.

Pacjenci często są nieświadomi istnienia dolegliwości.

Przyczyny bruksizmu:

  • nadmierny stres lub nadmierna wrażliwość na stres
  • wady zgryzu
  • wadliwe wypełnienia ubytków

Objawy:

  • bóle głowy po przebudzeniu
  • ból i sztywność żuchwy i otaczających mięśni
  • zmiany w zębach (starcia zębów, nadwrażliwość)
  • zmiany w przyzębiu (recesje dziąseł)
  • uszkodzenie stawu skroniowo żuchwowego

Leczenie:

Zwykle konieczne jest wykonanie szyn odciążających, relaksacyjnych.