Wybielanie zębów – wybierz metodę odpowiednią dla siebie
Piękne i zdrowe zęby dodają pewności siebie. Sprawiają, że częściej się uśmiechamy.
Z wielu metod wybielania najczęściej proponujemy pacjentom metodę nocnego wybielania nakładkowego. Zabieg przeprowadza się za pomocą specjalnego preparatu w postaci żelu, który zawiera substancję wybielającą. Żel aplikowany jest do specjalnych indywidualnych nakładek wykonanych przez technika dentystycznego. Nakładkę należy nosić 3 godziny w ciągu dnia lub podczas snu.
Dla osób, dla których noszenie nakładek jest problematyczne, lepsza będzie metoda wybielania gabinetowego polegająca na aplikacji żelu o wyższym stężeniu niż w metodzie nakładkowej. Kilkukrotna aplikacja przynosi zwykle oczekiwany efekt.
Mechanizm działania środka wybielającego (najczęściej nadtlenku wodoru lub karbamidu) oparty jest na powstaniu wolnych rodników mających zdolności utleniające pigmenty. Aby uzyskać lepsze i szybsze efekty preparaty wybielające należy podgrzać. Zwiększenie temperatury przyspiesza procesy chemiczne, powoduje powstanie większej ilości wolnych nadtlenkowych rodników hydroksylowych. W celu podniesienia temperatury podczas zabiegu wybielania zębów stosuje się wiele różnych źródeł światła (lampy, diody LED, lasery).
Z badań naukowych wynika, że metody wybielania, szczególnie nocnego są zupełnie nieszkodliwe dla szkliwa zębów. Niekiedy dochodzi do nadwrażliwości zębów, którą stosunkowo łatwo udaje się znieść przy pomocy preparatów fluorkowych.
Laserowe wybielanie zębów
Lasery diodowe stosowane są od 2004 roku, a od 2007 roku uzyskały akceptację FDA (amerykańska agencja żywności i leków) w procesie wybielania zębów. Efekt wybielania laserowego jest taki sam jak wybielania lampą, ale zmienia się czas wybielania. Zbyt długie działanie żelu niszczy nieodwracalnie szkliwo. Użycie lasera diodowego skraca czas zabiegu, laser doprowadza do szybszej aktywacji żelu. Rezultatem skrócenia czasu kontaktu żelu z powierzchnią zęba jest zmniejszona nadwrażliwość. Do wybielania zębów laserami diodowymi dedykowany jest specjalny żel wybielający z zawartością np. kryształków dwutlenku tytanu, zwiększają one rozpraszanie energii lasera w żelu oraz chronią wnętrze zęba przed wzrostem temperatury. Niestety cena wyżej wymienionego żelu, z uwagi na jego skład, jest kilkakrotnie wyższa od żelu aktywowanego lampą. Stąd też koszt wybielania laserowego jest wyższy od standardowego wybielania przy zastosowaniu lampy.
Jeśli po wybielaniu zębów wystąpi ból lub silna nadwrażliwość po zabiegowa można dodatkowo wykonać zabieg biostymulacji laserowej. Odczuwane dolegliwości ustępują bezpośrednio po zabiegu.
W naszym gabinecie zabieg biostymulacji laserowej po wybielaniu zębów wykonywany jest bezpłatnie.
Zalecenia po wybielaniu zębów
Trwałość efektów zabiegu w dużym stopniu zależy od zachowania pacjenta.
Aby zabieg był skuteczny, konieczne jest zachowanie tzw. białej diety.
Odwodnione po zabiegu wybielania zęby intensywnie wchłaniają barwniki, należy wiec zrezygnować z kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina i innych mocno barwiących potraw.